Domů > SEO a Ranky, Tipy a triky > Pozice ve vyhledávačích

Pozice ve vyhledávačích

GooglePo dlouhé době neaktivity na blogu z důvodu pracovního vytížení bych opět rád nakousnul jedno téma. Mnoho lidí a firem stále operuje s pozicemi ve vyhledávačích. Nechci řešit to, jestli je někdo schopný se dostat na první příčky, spíše fakt, že ve vyhledávači Google je umístění ošemetné a ukážu jak zjistit skutečnou pozici klíčového slova.

U české jedničky – Seznamu – není třeba bádat. Pokud se váš web objevuje na předních příčkách ve vyhledávači, tak se výsledek zobrazuje i ostatním. Dokážete si to lehce ověřit tak, že si vyhledáte nějaké klíčové slovo ve svém prohlížeči, zkusíte jiný počítač, odhlasíte se nebo stejný kw vyhledáte přes nějakou (nejlépe zahraniční) proxy.

U Google se výsledky vyhledávání občas značně liší. Mnoho lidí se diví, že mají malou návštěvnost, ikdyž se vidí na prvních pozicích v SERP. Vysvětlení je jednoduché. Google používá tzv. perzonalizované vyhledávání, protože chce každému uživateli nabídnout to, co ho zajímá. Hezký příklad je kw „klíče“. Někomu se na dotaz zobrazí informace o klíčích a zámcích, jinému klíče montážní. Když bych to vzal do extrému, tak by se někomu mohly zobrazit na prvních pozicích i petrklíče :).

Různé výsledky si můžete ověřit stejným způsobem popsaným výše. Pokud nemáte vypnutou webovou historii vyhledávání, tak se budou výsledky vyhledávání s největší pravděpodobností lišit.

Jak tedy zjistit pozici ve vyhledávači Google?

Jelikož se výsledky u každého uživatele mohou lišit, tak vyvstává otázka – jak vlastně zjistit, zda je web úspěšný? Google je si toho vědom a nabízí údaj průměrná pozice. Není nic jednoduššího než se podívat na web do řídícího panelu Google Webmaster Tools a tabulky Vyhledávací dotazy. Jiná možnost získání relevantní informace neexistuje. Nevěřte SEOmatům. Jediný, kdo si průměrnou pozici může zjistit, je ověřený majitel webu, případně aplikace, které povolíte získat tyto data.

Google webmaster tools - řídící pavel - vyhledávací dotazy

Po odkliknutí klíčového slova se dostanete na stránku, kde je přehledně vypsáno kolikrát a na které pozici se váš web zobrazuje, jak je vidět na screenu níže.

Google webmaster tools - průměrné pozice

Pokud jako já máte průměrnou pozici 2,4, tak se můžete podívat, že většina lidí vidí můj web na druhé a první pozici. CTR 44% a 71% je také hodně pěkné číslo – mimochodem tady vidíte jaký vliv má pozice na přístupy z vyhledávače. Bohužel se některým lidem stránky zobrazují až na třetí nebo dalších stránkách. Je jich pár, ale vychyluje to průměr. Dosáhnout tedy průměrné pozice 1,0 prakticky nejde.

Shrnutí

Doufám, že tento článek měl smysl a aspoň někoho donutil přemýšlet o firmách nabízející garantované pozice ve vyhledávači. To bývalo, ale už nikdy nebude. Možná se časem dočkáme, že se Seznam také postaví za perzonalizované vyhledávání a zamává tak se zbytkem SEO firem a SEOmaty.

 1. 07.02.2013 na 18:43 | #1

  No, já koukám přes anonymní okno, nicméně je pravda, že je pozice dost cílená, když už zadáte do svého prohlížeče polohu.

 2. 07.02.2013 na 19:46 | #2

  Podle mého gúgl s personalizovaným vyhledáváním docela ujel a tento způsob vyhledávání pokládám za poměrně nešťastný. Ovšem zvláštní je, že pravidelně jako první (druhý) odkaz nabízí wikipedii… I přesto, že se poměrně často v daném odkazu neobjevuje žádná informace a mnohdy se jedná o prázdnou stránku s nadpisem (čeští wikipedisté používají ošklivý výraz pahýl). Čím to, že se i takové srágory objevují na první pozici (byť na wiki klikám opravdu výjimečně)? Rád bych znal rozumné („nekorupční“) vysvětlení…

 3. 07.02.2013 na 20:35 | #3

  Určitě je to o hodnocení a důvěryhodnosti celé domény… I tak je šance, že se někomu zobrazuje tvůj web na první pozici před Wikipedií.

 4. 07.02.2013 na 21:28 | #4

  Nesouhlasil bych s tvrzením, že nelze dosáhnout průměrnou 1. pozici. U stovek výrazů z longtailu mi GWT 1. pozici ukazuje. S tím, že vyhledávače v SERP preferují Wiki , bohužel asi nic nenaděláme.

 5. 07.02.2013 na 22:22 | #5

  Njn… longtail. I tak nebude absolutní jednička, jestli se nejedná o spleť znaků.

 6. 08.02.2013 na 05:20 | #6

  Tak jsem si pořádně projel GWT, z 8200 dotazů mám 1. pozici u 425 dotazů, u naprosté většiny z nich mám CTR 100%. Nejedná se pochopitelně o žádnou spleť znaků, jde o specializované dotazy z oboru anorganické chemie.

 7. 08.02.2013 na 10:10 | #7

  @Unreal][

  Druhou část předchozího příspěvku jsem asi nenapsal zcela jasně. Když pan gúgl tedy personalizuje, pak by měl vědět, že na Wikipedii téměř nechodím. Proto nerozumím tomu, proč mi ji pořád cpe. Takzvané „personalizované“ vyhledávání je pak zcela „naprd“ a postrádá smyslu. Stejně tak asi bude samotný algoritmus gúglu napaden demencí, když cpe do výsledků vyhledávání prázdné stránky bez obsahu a „pahýly“. Za tu dobu, co gůgluje, by se již snad mohl naučit rozlišovat stránky bez obsahu…

 8. 21.02.2013 na 17:20 | #8

  google webmaster tools je fakt výborný nástroj na získavanie informácií o tom ako na tom váš web je. len niekedy su trochu skreslené napríklad na nejaký KW ste dva týždne na 30 pozícií a zrazu sa prejavý linkbilding alebo nejaké zmeny na stránke a váš web poskočí na 2. miesto pričom GWMT to spriemeruje a nejakú dobu vám ukazuje napríklad 15. pozíciu na daný KW

 9. 04.03.2013 na 15:48 | #9

  No ja nevim, ale v clanku jsem nic svetoborneho nenasel. Popisujes tam podle me zakladni vec v GWMT 🙂

Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany soukromí tohoto webu.