Domů > Internet a Média, Podnikání, Tipy a triky > Jak upozornit uživatele na odblokování reklamy

Jak upozornit uživatele na odblokování reklamy

minceJe to pár let, co jsem tu v blogu psal o počínající snaze provozovatelů webů vylepšit příjem z reklamy po masovém rozšíření blokátorů reklam v prohlížeči (AdBlock a jemu podobní). Bohužel se tento problém rozšířil do masových rozměrů a meziroční příjem z reklamy poklesl i mě. Bylo na čase zapátrat jaké mám způsoby upozornit uživatele, aby si blokování reklamy na mém webu vypli.

Zjištění, zda má uživatel zapnutý AdBlock, není jednoduchá věc – už jen proto, že se řídí pravidly definovanými uživatelem a nemusíme tuto informaci správně zjistit. Našel jsem několik způsobů, které by měly ve většině případů fungovat.

1) Divu obalujícímu obsah nastavit id=“reklama“ a AdBlock tento blok skryje i s obsahem. Uživatel pak na stránce nic nevidí a mělo by mu dojít, že je to AdBlockem a blokování vypnout. Bohužel ne všem uživatelům to dojde :-).

2) Doporučovanou metodou je přepsání proměnné načítané přes další javascriptový soubor s názvem, který je v AdBlocku v základu blokovaný – například adframe.js – viz příklad níže:

<script type="text/javascript">
 var adblock = true;
</script>
<script type="text/javascript" src="adframe.js"></script>
<script type="text/javascript">
 if(adblock) {
  //nějaká akce při zapnutém AdBlocku, například alert()
 }
</script>

3) Já jsem si napsal vlastní skript, který kontroluje zda se vytvořil iframe v dané reklamní pozici pro Sklik. U dalších provozovatelů reklamních systémů se princip může lišit, takže je to víceméně funkční příklad jen pro Sklik. V případě nevytvoření iframe se do reklamní pozice vypíše text, který by měl uživatele přinutit vypnout blokátor.

<script type="text/javascript">
 $(document).ready(function() {
  setTimeout(function() {
   $("#sklikReklama_12345, #sklikReklama_123456").each(function() {
    if($(this).length && !$(this).has('iframe').length) {
     //zviditelnime blok a pridame do nej text
     if($(this).not(":visible")) {
      $(this).attr("style", "display: block !important");
     }
     $(this).append('<strong>Prosím neblokujte tuto reklamní plochu!</strong>');
    }
   });
  }, 1000);
 });
</script>

Závěr

Všem, kteří se nevěnují a nerozumí programování, tak doporučuji metodu 2. Doufejme, že to zvedne výnos z reklamy a uživatelé si blokátory pro naše weby povypínají :-).

 1. 12.03.2018 na 09:59 | #1

  Již přes půl roku přemítám, zda-li na svůj web podobnou výzvu umístit či naopak nechat to plavat. Zda-li uživatele tímto spíše nenaštvu než že jej přiměji k odblokování reklam. A stále jsem na vážkách. Máte, vím že je to jeden den, nějaký měřitelný výstup?

 2. 12.03.2018 na 13:01 | #2

  @-OB-
  Nejdříve zítra, dám vědět. Lepší je delší časové období, přeci jen obsáhnu daleko více unikátních uživatelů. On by součástí těch skriptů mohl být nějaký ajax callback, abych měl představu o tom kolik procent uživatelů má AdBlock.

 3. 12.03.2018 na 14:07 | #3

  Díky za rady, dal jsem test i GA callbackem na jeden mainstream web s navstevnosti okolo 30k denne, tak vam sem dam info kolik procent to u total mainstreamu dela, uz ted me prekvapilo udaje z Realtimu, tolik Adblocku jsem necekal

 4. 18.03.2018 na 16:11 | #4

  tak pri pocitani Adblocku skrze GA (nemusi byt presny) nam vychazi u mainstream media pri 50.000 unikatech denne pocet Adblock uzivatelu na 9.95% – coz je pri tom danne strukture navstevniku – bezny uzivatel s mirne podstandartni znalosti it – docela rapidni mnozstvi 🙁
  aktualne clickrate na bannery pro uzivatele s Adblockem , ktere se snazime monetizovat affiliate bannery je 0.2% – neni to moc ale lepsi nez nic 😉

 5. 18.03.2018 na 16:32 | #5

  za mě… za cca týden jen mírné zlepšení (o něco více než statistická chyba). Tak snad to přece jen k něčemu bylo :-). Zajímavé je, že při podstandartní znalosti IT si jsou schopni nainstalovat AdBlock 🙂

 6. 18.03.2018 na 19:43 | #6

  no přisuzoval bych to znalejším uživatelům z rodiny 😉 hlavně sem tím měl na mysli, že to nejsou ajťáci 🙂

Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany soukromí tohoto webu.