Archív

Archív pro ‘Server’ Kategorie

Heartbleed bug: vážná bezpečnostní hrozba

HeartbleedJe to pár dní, co se svět dozvěděl o bezpečnostní hrozbě, která tu dlouho nebyla. Může za ní featura Heartbeat zakomponovaná v populární knihovně OpenSSL ve verzích 1.0.1 – 1.0.1f, která měla podobně jako ICMP ping odpovídat na dotaz. Chybu opravuje až verze OpenSSL 1.0.1g, ve které byla neošetřená featura úplně odebrána.
Číst dále...

Categories: Server Tags: , , ,

Výpadek serveru a zajímavá forma propagace

Network Dnes došlo k celkem velkému výpadku mého serveru, za což se samozřejmě omlouvám. Zase na druhou stranu jsem rád, že jsem neodjel na prodloužený víkend a mohl alespoň dát věci do původního stavu. Za několikahodinový výpadek může promyšlený DDoS útok a zajímavá strategie podnikání. Nechci říkat, že je legální, ale určitě si svoje zákazníky najde.
Číst dále...

Categories: Podnikání, Server Tags: ,

Jak rozjet IPv6 na vlastním serveru?

IPv6Před několika dny proběhla médii zpráva, že koordinátorovi IP adres a rozsahů pro Evropu a část Asie (RIPE) zbyl poslední blok adres o velikosti /8, to je 16,7 milionu IPv4 adres. Ty se už budou přidělovat individuálně po blocích /22 (1024 IPv4 adres). Pomalu se tak spotřebovávají celkově 232 (4 miliardy) adres, které v dnešní přetechnizované době prostě nestačí.
Číst dále...

Categories: Server, Tipy a triky Tags: , ,

Vyšla nová verze Apache 2.4

Apache HTTP Server logoPo více jak 6-ti letech vyšla nová větev populárního webového serveru Apache. Přínáší několik novinek, které potěší hlavně správce serveru. Zaměřená je predevším na zvýšení rychlosti a lepší správu paměti. Mimo jiné Apache HTTP Server právě v tuto dobu slaví 17. narozeniny. V současnosti ho používá okolo 400 milionů webů po celém světě.
Číst dále...

Categories: Server Tags: ,

GZip komprese – budoucnost internetu?

GZipKomprese je jednoduchá a efektivní technika, která šetří velikost přenášených dat a ve finále zrychlí načítání webových stránek. Používá se především ke zmenšení JS a CSS souborů, které mohou být kompresí zeštíhleny až o 80%. Bohužel, ne všechny prohlížeče si dokáží s tímto formátem poradit, nicméně i tak se pozitivně dotkne valné vetšiny uživatelů.
Číst dále...