Domů > Internet a Média, SEO a Ranky > Google slaví 15. narozeniny… s Kolibříkem

Google slaví 15. narozeniny… s Kolibříkem

GoogleGoogle dnes slaví 15. narozeniny. Dnes také firma oznámila, že před zhruba měsícem změnila přísně střežený vyhledávací algoritmus, na kterém je vyhledávač založen. Algoritmus „Hummingbird“ (česky kolibřík) se dotkne/dotknul údajně až 90% vyhledávacích frází. Co jsem četl jinde, tak se především upravovalo longtail vyhledávání.

Google také více zapojil odpovídání na otázky, kde se snaží servírovat relevantnější výsledky, nicméně při mých pokusech to občas nedopadalo dobře. Alespoň ne při dotazech na slova nezapsaná v encyklopediích nebo při pár zkratkách (například „Co je to TV?“). Možná je to způsobeno rozmanitou češtinou a multikulturalismem. Ještě je co pilovat.

Samozřejmě se Google snažil ještě více zapojit personalizované vyhledávání, což by mělo pomoci k lepším výsledkům vyhledávání.

Osobně jsem změnu algoritmu zaznamenal už před pár týdny, kdy mi vyskočila návštěvnost webu o zhruba 10-15%. Změna je patrná i ve Webmaster Tools. Začalo se blýskat na lepší časy. Mnoho, i jednoslovných, keywords mi na průměrné pozici poskočilo o několik desetinek výše.

Jak vypadají oslavy?

Google k této události vytvořil tzv. Easter egg. Když na google.com v anonymním režimu (nepřihlášeni) vyhledáte „Google in 1998“ , dostanete se ke vzhledu Googlu po jeho spuštění. Bohužel ten design nepamatuju, neměl jsem internetovou přípojku :).

Design Google v roce 1998

K oslavám nesmí chybět ani Doodle hra, kde se snažíte vytlouct co nejvíce bombonů ze zavěšeného pytle ve tvaru hvězdy. Podařilo se mi jich nasbírat 140 :).

Google slaví 15. narozeniny

Doufám, že se na narozeninové párty dočkáme konečně pagerank updatu, který je již přes půl roku zamrzlý a nikdo netuší, co s ním bude.

Rád bych Googlu popřál k 15. narozeninám vše nejlepší a málo starostí se softwarem a hardwarem. Bez něj by byl internet přece nuda :).

 1. 28.09.2013 na 13:24 | #1

  Zvýšení návštěvnosti webů jsem taky zpozoroval, ale přikládal jsem to kvalitnímu obsahu. A ejhle, Google zase něco prováděl.

 2. 29.09.2013 na 06:46 | #2

  U me kolibrik snizoval prokliky o cca 33% na web.

 3. 30.09.2013 na 21:45 | #3

  Tento článek mě přiměl podívat se na návštěvnost z Google za delší čas a to, co já pozoruju, bych nazvala Černobyl. Každý rok koncem dubna mi klesne skokově návštěvnost z Google.
  Ten kolibřík je barevný nebo čb jako ostatní ze ZOO? Ten mi totiž s žádným webem nehnul.

 4. 30.09.2013 na 21:55 | #4

  @Lydie
  Zatím jsem žádného černobílého kolibříka neviděl :).

 5. 06.10.2013 na 18:37 | #5

  Pěkný, taky jsem zaznamenal narust u jednoho z webů což potěšilo.

Odesláním komentáře souhlasíte se zásadami ochrany soukromí tohoto webu.